Kaip apsisaugoti nuo dulkių gręžiant betoną?
Betono grąžtas – tai įrankis skirtas betonui gręžti. Betono gręžimas – tai tobulos cilindrinės skylės išpjovimas betoninėje konstrukcijoje naudojant specialų tam skirtą betono grąžtą.
Betono gręžimas yra vienas iš labiausiai paplitusių betono pjovimo būdų, kuris plačiai naudojamas vietos elektros vamzdžiams, vamzdynams, ŠVOK kanalams, sutvirtinimo varžtams gręžti.
Gręžimo metu išsiskiria silicis, kuris yra pagrindinis junginys arba mineralas, randamas betone, betono blokuose, cemente ar skiedinyje. Silicis kenkia sveikatai, todėl įkvėpę medžiagos galite pasijausti blogai ir taip gręždami ar pjaudami betoną galite paprastai tapti kenksmingų dulkių srauto auka. Šiame straipsnyje norime pasidalinti patarimais, kurie pravers ir padės apsaugoti save betono gręžimo metu.
1 patarimas – naudokite kaukes, kurios padės apsisaugoti nuo dulkių
Apsauginės kaukės, apsaugo nuo gaisrų dūmų, oro taršos ir dūmų bei dulkių atsirandančių atliekant betono gręžimo darbus. Kaukės nuo dulkių naudojamos aplinkoje, kurioje yra dulkių, atsirandančių atliekant statybos ar valymo darbus. Dulkių kaukę taip pat galima dėvėti aplinkoje, kurioje yra alergenų, tokių kaip žiedadulkės. Dulkių kaukė taip pat naudojama, kad dirbantys su betono grąžtu neįkvėptų dulkių. Netinkamos kaukės naudojimas darbo metu, sveikatai gali kelti didelį pavojų. Netinkamai prigludusios kaukės taip pat kelia pavojų, nes leidžia dulkėms patekti į kvėpavimo takus.
2 patarimas - naudokite dulkių nusiurbimo sistemą
Dulkių nusiurbimo sistemos prijungimai, kuriuose naudojami specialūs oro filtrai, dažnai yra sumontuoti betono grąžtuose. Prieš pradedat naudoti svarbu įsitikinti, kad naudojama dulkių nusiurbimo įranga yra pritaikyta naudojamam įrankiui. Tik taip bus galima efektyviai surinkti visas dulkes. Tvirtinant dulkių nusiurbimo įrangą svarbu atkreipti dėmesį į dedamus tinkamus surinkimo maišelius ir filtrus. Taip pat būtina įsitikinti ar jie yra reguliariai ištuštinami, valomi bei keičiami.
3 patarimas – gręžkite betoną šlapiuoju būdu
Šlapias gręžimo būdas vyksta į mišinį įpilant vandens, taip susidarančių dulkių kiekis veiksmingai sumažinamas iki 85 procentų. Vanduo naudojamas šlapio gręžimo procese, sumažina deimantinio disko temperatūrą, išlaiko jį vėsų ir prailgina jo tarnavimo laiką. Gręždami betoną tokiu būdu atliksite tikslesnius pjūvius ir neturėsite laukti, kol ašmenys atvės, kaip sauso gręžimo būdu.
Vanduo šlapio betono gręžimo būdu gali būti naudojamas keliais būdais:
- Gręžimo metu vanduo tiekiamas tiesiai ant besisukančio pjovimo disko.
- Nepertraukiamas vandens srautas pumpuojamas tiesiai į gręžimo vietą, kol betono grąžtas naudojamas.
- Vandens dulksna purškiama ore, kad betono dulkės greičiau nusėstų.
- Vandens purkštukai naudojami dulkių išmetimui slopinti – naudojamos slėginės talpyklos, kuriose yra ne mažiau kaip 8 litrai vandens, todėl išleidžiamas ½ litro vandens siekiant sumažinti dulkių emisiją.
Tinkamas betono grąžto naudojimas
- Pirkite arba išsinuomokite tinkamą betono grąžtą. Jei gręžiate tik vieną ar dvi skyles, tinka įprastas grąžtas. Tačiau gręžti betoną daug lengviau naudojant paprastą arba sukamąjį plaktuką.
- Susipažinkite su grąžtu. Perskaitykite vartotojo vadovą ir sužinokite, kam skirtos visos rankenėlės ir valdikliai. Įrankiai gali būti naudojami tik tada, kai atitinkamai su jais susipažįstama.
- Naudokite aukštos kokybės mūro antgalį. Mūro antgaliai su karbido viršūnėmis skirti smeigtiesiems grąžtams ir yra sukurti taip, kad atlaikytų kalimo ir tankaus betono gręžimo jėgą.
- Nustatykite gręžimo gylį. Kai kurie grąžtai turi gylio nustatymo arba gylio valdymo juostą.
- Tinkamai laikykite grąžtą. Laikykite grąžtą viena ranka, rodomąjį pirštą uždėję ant „gaiduko“. Jei grąžtas turi rankeną, laikykite už rankenos.