Prekių katalogas

Kaip išsirinkti gesintuvą?

Kaip išsirinkti gesintuvą?

Nepriklausomai nuo tipo, išvaizdos ar techninių charakteristikų, visi gesintuvai yra skirti ugniai gesinti, todėl svarbiausia, ką reikia žinoti - kokio tipo gaisrams tinka vienas ar kitas. 

Gesintuvas - tai aktyviai veikiantis priešgaisrinės apsaugos prietaisas, dažniausiai naudojamas ekstremaliose situacijose, siekiant užgesinti nedidelį gaisrą ar sukontroliuoti pavojaus gyvybei nekeliančią liepsną. Gesintuvą sudaro didelio slėgio cilindras, pripildytas ugnį slopinančios medžiagos.

Kuris miltelinis ar angliarūgštės – gesintuvas geresnis ir kuo jie skiriasi?

Milteliniai gesintuvai yra universali priemonė gesinant A, B ir C klasės gaisrus ir veikiančias elektros instaliacijas, kurių įtampa neviršija 1000 V. Milteliniai gesintuvai yra užpildyti gesinimo milteliais monoamonio fosfato pagrindu. Šie gesintuvai gali būti nešiojami, vežiojami ir stacionarūs.  

Milteliniai gesintuvai dėl savo universalumo ir galimybės veikti plačiame temperatūrų diapazone (nuo -40° C iki +60° C)  naudojami  dažniausiai. Pagrindiniai jų privalumai: didelis gesinimo plotas, galimybė naudoti gesinant ugnį iš didesnio atstumo ir palyginti nedidelė kaina. Tačiau jie turi ir trūkumų: juos naudojant susidaro didelis dūmingumas, kas mažina ugnies židinio matomumą; panaudojus milteliai sunkiai pašalinami; naudojant uždarose patalpose būtinos asmenines apsaugos priemonės.

Milteliniai gesintuvai skirti gesinti: A klasės gaisrus (kietas degias organinės kilmės medžiagas, pavyzdžiui, popierių, medieną, plastmasę, gumą, tekstilę, kurioms degant susidaro žarijos); B klasės gaisrus (degūs skysčiai ar besilydančios medžiagos, pavyzdžiui, spiritas, benzinas, lakas, tepalai); C klasės gaisrus (degančios dujos, pavyzdžiui, vandenilis, acetilenas, angliavandeniliai).

Gesinimo milteliais monoamonio fosfato pagrindu būna užpildyti ir automobiliniai gesintuvai su manometru.

Pagrindinė gesinamoji medžiaga angliarūgštės gesintuvuose - anglies dioksidas (CO2), kuris iš skystos būsenos balione pereina į dujinę gesinimo metu. Šie gesintuvai pasižymi itin dideliu veiksmingumu, nes į degimo židinį patekusi gesinimo medžiaga ją greitai atvėsina ir kartu mažina deguonies kiekį. Vienas iš didžiausių angliarūgštės gesintuvų privalumų yra tas, kad gesinimo medžiaga pilnai išsisklaido ore, nepažeidžia gesinamų daiktų ir nepalieka pėdsakų, todėl jais patogu gesinti brangius elektros prietaisus ir įrenginius, jie rekomenduojami naudoti gesinant muziejuose, archyvuose ar kompiuterinės įrangos patalpose kilusius gaisrus. Šių gesintuvų trūkumai: labai sunkūs; neefektyvūs gesinant A klasės gaisrus; dėl staigaus difuzoriaus ir gesintuvo korpuso dugno atšalimo atsiranda rizika nušalti rankas; naudojant juos uždarose patalpose padidėja anglies dioksido kiekis, kas gali tapti hipoksijos priežastimi.

Angliarūgštės gesintuvai skirti gesinti B ir C klasės gaisrus, kai dega skysčiai arba skystėjančios medžiagos (benzinas, naftos produktai, riebalai, lakai, derva, vaškas, eteris, alkoholis ir kt.), jie taip pat tinka veikiančių elektros instaliacijų iki 1000 V ir elektros įrenginių (kompiuterių, įvairių mechanizmų, šviesos ir garso įrangos, jungiklių) gaisrams gesinti. Tačiau šie gesintuvai yra mažai efektyvūs gesinant A ir D klasės gaisrus, kuomet liepsnoja degūs metalai.

Angliarūgštės gesintuvai yra nejautrūs žemai temperatūrai, juos galima naudoti žiemą nešildomose patalpose ar automobiliuose. Tačiau šiuos gesintuvus reikėtų saugoti nuo aukštos (virš +50°C) temperatūros, nes smarkiai pakilus slėgiui balione, gesintuvas gali sprogti.  

Gesintuvo galiojimo laikas ir patikra

Dažnai sulaukiame klausimo, kiek galioja gesintuvai ir kada reikia atlikti jų patikrą. 

Pagal galiojančias bendrąsias priešgaisrines saugos taisykles gesintuvų galiojimo terminas – vieneri metai. Gesintuvą užpildančių gesinimo medžiagų kiekis ir kokybė turi būti tikrinama ne rečiau kaip kartą per metus, šią patikrą galima atlikti ir pas mus.

Kodėl kartu su gesintuvu rekomenduojama turėti nedegų audeklą?

Pagrindiniai gaisrus sukeliantys faktoriai yra trys: degioji medžiaga, kaitra ir deguonis. Gaisro plitimas yra sustabdomas eliminavus bent vieną iš šių komponentų. Ir tam puikiai pasitarnauti gali nedegus audeklas, padedantis užkirsti kelią deguoniui ir taip numalšinti ugnį. Šis audeklas yra gaminamas iš nedegaus stiklo pluošto audinio, turi dirželius, už kurių suėmus galima labai greitai ištraukti audeklą iš pakuotės.

Nedegus audeklas gali pravesti net neturint gesintuvo: juo galima gesinti keptuvėje užsiliepsnojusius riebalus, užsidegusią buitinę techniką (prieš tai ištraukus šakutę iš elektros lizdo), ar net žmogų, jei dega jo rūbai. 

Nedegus audeklas yra vienkartinis, kartą jį panaudojus, teks išmesti ir įsigyti naują.

Kiek ir kokių gesintuvų ir nedegių audeklų reikia pagal patalpų ar objektų plotus? 

Gesintuvų ir kito gaisrinio inventoriaus parinkimo reikalavimai yra numatyti Bendrosiose gaisrinės saugos taisyklėse. Reikalingas gesintuvų skaičius apskaičiuojamas ir gesintuvo tipas parenkamas atsižvelgiant į bendrą patalpų plotą ir jų kategoriją pagal sprogimo ir gaisro pavojų, įvertinus naudojamų ir laikomų medžiagų fizikines bei chemines savybes.

  • Naujienlaiškio prenumerata

    Informacija