Kas yra kampinis pjūklas ir ar man jo reikia?
Kampinis pjūklas yra stacionaraus pjūklo tipas, skirtas tiksliai pjauti keliais kampais.
Pjūklas yra labai panašus į diskinį pjūklą, kurį galima pasukti žemyn į pjaunamą medžiagą. Dėl didelių pjovimo pajėgumų įrankiai geriausiai tinka pjauti ilgesnes lentas ir tampa puikiu pasirinkimu apdirbant medieną. Įprasti kampinio pjūklo naudojimo būdai yra greiti ir tikslūs įpjovimai arba skersiniai pjūviai dailinant lentas.
Įsigydami šį universalų įrankį galėsite pjaustyti lentas ar medieną skersiniais, įstrižiniais ar nuožulniais pjūviais. Šie pjūklai yra pačio įvairiausio dydžio, o ašmenų dydis lemia pjūklo pjovimo pajėgumą. Jeigu pjovimo pajėgumas reikalingas kuo didesnis, rekomenduojama įsigyti kuo didesnį pjūklą. Populiariausi dydžiai yra 165 mm, 190 mm, 230 mm ir 260 mm.
Kampinių pjūklų tipai
Kampiniai pjūklai yra apibūdinami pagal jų ašmenų dydį ir pjūvių tipą, taip pat pagal tai, ar jie yra laidiniai ar belaidžiai.
- Paprasčiausias kampinis pjūklas gali pjauti įstrižinį kampą, o tai reiškia, kad ašmenys gali pasisukti į bet kurią pusę. Paprastai kalbant šiuo pjūklu medieną galima pjauti į dešinę ir kairę puses.
- Sudėtiniu kampiniu pjūklu mediena pjaunama ne tik į kairę ar dešinę puses, bet pjūklas gali būti ir pakreipiamas kampu. Taip yra sukuriamas nuožulnus pjūvis. Vieni sudėtiniai kampiniai pjūklai leidžia pakreipti pjaunamą medieną, bet kuria kryptimi, o kiti riboja nuožulnų kampą į vieną pusę.
- Slenkantis kampinis pjūklas lyginant su kitais turi vienintelį apribojimą – minimalų pjūvio plotį. Slenkančiame kampiniame pjūkle naudojami bėgiai, leidžiantys pjovimo metu ašmenys slysti nedideliu atstumu, tai padidina pjovimo plotį coliais.
- Sudėtinis slenkantis kampinis pjūklas turi nuožulnius pjūvius ir slankiojančius bėgius. Tai yra sunkiausi ir brangiausi kampiniai pjūklai, tačiau jie yra universaliausi.
Kampiniai pjūklai kitaip nei pjovimo staklės turi nustatytą dydį, apibūdinamą peilio skersmeniu. Tai reiškia, kad 10 colių kampinio pjūklo ašmenys yra 10 colių skersmens.
Kampinių pjūklų privalumai ir trukumai
- Kampiniai pjūklai leidžia užfiksuoti kampą, o atramos dažnai nustatomos bendrais kampais.
- Sumontavus kampinį pjūklą, jis gali pakartotinai pjauti vienodus, pakartotinus pjūvius.
- Dėl stabilumo ir apsaugotų ašmenų pjūklas yra tinkamas pasirinkimas nepatyrusiems meistrams.
- Pjūklai yra tinkamas pasirinkimas atliekant tikslius darbus, tokius kaip: vidaus apdaila ar paveikslų rėmų gamyba.
- Su kampiniais pjūklais plačiu medžiagų nepapjausite. Šiuo atveju bus reikalingi kiti įrankiai.
- Kampiniai pjūklai ir sunkūs ir dideli, todėl pjovimo procesas pareikalaus nemažai jėgos.
- Pjūklas nėra tinkamas pasirinkimas, jeigu pjaunate ilgus medienos gabalus ar plačias lentas.
Turint kampinį pjūklą ir naudojant jį dažnai, rekomenduojamą įsigyti ir stalinį pjūklą. Turint stalinį pjūklą didesnius ar storesnius medienos gabalus pjauti bus kur kas paprasčiau ir tai neužims daug jūsų laiko.
Kampinio ir diskinio pjūklo panašumai ir skirtumai
- Kampinis pjūklas atlieka daugelį tų pačių užduočių kaip diskinis pjūklas, tik kampinis pjūklas nejuda, o ašmenys traukiami žemyn, o ne stumiami per pjaunamą medieną.
- Ilgesnėms lentoms geriausiai tinka kampiniai pjūklai, lakštinėms medžiagoms – diskiniai.
- Kampiniai pjūklai yra tikslesni ir yra saugesni.
- Diskiniai pjūklai yra universalesni ir paprastai kainuoja mažiau, lyginant su kampiniais pjūklais.
- Naudodami kampinį pjūklą paprastai galite pjauti tik iki maždaug 6 colių pločio, nes ašmenys juda tik aukštyn ir žemyn.
- Su diskiniu pjūklu medieną galite pjaustyti išilgai, ko nepadarysite su kampiniu pjūklu.