Spalio mėnesio sodininkystės veikla
Atėjus rudens sezonui prasideda nauji sodininkystės darbai. Ruduo yra pereinamasis sezonas, kai turime atlikti daug darbų, kad pasiruošti šaltiems žiemos mėnesiams, ateinančiam pavasariui ar net vasarai.
Didžiausias darbymetis prasideda Spalio mėnesį – tai ypatingas metas, kai turime išrauti vasarinius augalus, tinkamai pasirūpinti kambario augalais, išpurenti žemę ir paruošti dirvą kitam sezonui. Kad darbus atlikti greitai ir tinkamai yra reikalingi tinkami sodo įrankiai. Tam, kad sodo sklypą, daržus ar kambarinius augalus paruoštumėte atitinkamai ateinantiems kitiems metų sezonams dalinamės Spalio mėnesio darbų sąrašu, nuo būtinojo valymo, augalų genėjimo iki derliaus nuėmimo ir augalų apsaugos.
Šiltnamio išvalymas
Vasaros sezono metu šiltnamiuose auginame daug daržovių: agurkai, pomidorai, paprikos, salotos ir pan. Pasibaigus daržovių sezonui šiltnamį turime pradėti ruošti žiemai ir tai turime atlikti tinkamai. Šiltnamio valymas prasideda nuo nebereikalingų augalų išrovimo, žiemojančių augalų tinkamo paruošimo, apsaugant nuo grybelinių ligų ar miltligės. Jeigu šiltnamis yra stiklinis arba plastikinis – nuplaukite stiklą tiek iš vidaus, tiek iš išorės, taip bus pašalinti susidarę nešvarumai ir į vidų pateks daugiau šviesos. Labai svarbu yra nepamiršti išvalyti prisikaupusių šiukšlių iš šiltnamio latakų, kad lietaus vanduo galėtų laisvai tekėti. Lapų pūstuvas pagelbės išpučiant lapus ar kitas šiukšles iš latakų arba pačio šiltnamio vidaus.
Tinkama augalų priežiūra
Augalai yra labai pažeidžiami, todėl žiemos metu palikus juos šiltnamyje jie gali sušalti, ant jų gali susidaryti pelėsis arba užklupti grybelinės ligos. Atlikę šiuos veiksmus būsite tikri, kad savo augalus apsaugosite nuo nepalankių oro sąlygų:
- Vazonus išklokite burbuline plėvelė, užtikrinant, kad į augalus pateks vanduo. Burbulinė plėvelė apsaugos vazonus nuo skilimo.
- Aplink augalus apklokite varinę juostą. Teigiama, kad ši juosta atbaido šliužus ir sraiges, tačiau vis vien nepamirškite kartas nuo karto patikrinti augalų.
- Jeigu augalus žiemoti paliekate šiltnamyje šaltomis oro sąlygomis, aplink vazonus galite apdėti vilną, viršų apkloti šiaudais – taip apsaugosite augalus nuo sušalimo.
- Reguliariai laistykite augalus ir pilkite ant jų trąšas. Jeigu augalams naudojate kompostą be durpių, augalų neperlaistykite, nes kompostas dažniausiai iš vidaus atrodo sausas, bet viduje yra prisotintas vandens.
Pradėkite atsidėti auginius
Auginių ėmimas yra vienas patikimiausių krūmų, vaiskrūmių ir kitų augalų dauginimosi būdų. Auginius geriausia iš karto susodinti vazonuose ir laikyti šiltoje aplinkoje, kad tvirti ir jauni augalai suderėtų kiek įmanoma greičiau.
Kietmedžio auginiai turi būti imami rudenį, nes tada augalai būna ramybės būsenoje ir mediena yra subrendusi bei sukietėjusi. Kitų augalų auginius galite imti bet kurio sezono metu, išskyrus esant stiprioms šalnoms. Jei auginius auginsite ne vazonuose, o kasite į žemę, patikrinkite juos po šalnų, nes aplink gali būti įtrūkusi žemė. Taip auginiai atsidurs paviršiuje ir juos turėsite vėl įleisti po žeme.
Sklypo paruošimas kitiems metams
Turint daržovių, augalų sklypą lauke Spalio mėnesį būtina atlikti keletą darbų. Visada ruošiant sklypą kitiems metams turi būti nuimamas likęs derlius. Sklypas gali būti pradedamas ruošti kompostuojant tranšėjas, išbedžiojant sklypą, taip jį tinkamai paruošiant kitiems metams. O jeigu vis dar yra daržovių, kurias dar per anksti nuimti – apsaugokite dedami plėveles ar kitas medžiagas, kurios padės augalams nesušalti.